Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w art. 42 definiuje użytki ekologiczne jako: „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej -naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nie użytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania".

Użytki ekologiczne uwzględnia się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i wprowadza do ewidencji gruntów.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna znajduje się 46 użytków ekologicznych (5 na terenie obrębu leśnego Cisna, 41 na terenie obrębu leśnego Wetlina), uznanych stosownymi uchwałami Rady Gminy w Cisnej.
Istniejące użytki ekologiczne to podlegające procesom sukcesji grunty porolne, tereny podmokłe i torfowiskowe, przygrzbietowe łąki borówczyskowe oraz nasłonecznione skarpy. Stanowią one naturalne remizy ptactwa, ostoje zwierzyny, oraz miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin .

Projektowane użytki ekologiczne
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna znajduje się 39 projektowanych użytków ekologicznych (14 na terenie obrębu leśnego Cisna, 25 na terenie obrębu leśnego Wetlina). Wszystkie projektowane użytki ekologiczne ujęte są  Planie Ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Projektowane użytki ekologiczne to głównie ciekawe utwory fizjograficzne (spadziste zbocza, osuwiska, wychodnie skalne), sklasyfikowane jako grunty nieleśne. Pozostałe obiekty stanowią grunty leśne nie zalesione: podlegające procesom sukcesji śródleśne polany oraz tereny podmokłe i bagienne Stanowią one naturalne remizy ptactwa i ostoje zwierzyny, oraz miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dziś Światowy Dzień Drwala.

Dziś Światowy Dzień Drwala.

Data 12 listopada pojawia się w kalendarzach jako Światowy Dzień Drwala. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele do rozwoju cywilizacyjnego ludzkości wnieśli i wnoszą drwale. Niegdyś pracowali piłami ręcznymi, siekierami i toporami, dziś ich głównym narzędziem pozostaje pilarka spalinowa.

O pracy tych leśnych ludzi napisano wiele książek, zrealizowano filmy. Sugestywny opis pracy huculskich drwali z Czarnohory znajdujemy w Vincenzowej „Na wysokiej połoninie”. Tę tematykę w różnych kontekstach porusza też „Siekierezada” Edwarda Stachury czy „Rozmowy przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma. Warto przypomnieć, że jako drwal pracował niegdyś Abraham Lincoln, jeden z najsłynniejszych prezydentów USA, ponoć właśnie w lesie, „rozmawiając z drzewami” szlifował swe umiejętności wielkiego oratora. 

W Ameryce czy w Europie zachodniej spotkać można pomniki słynnych drwali. Są i w Polsce - najładniejszy i jednocześnie podwójny pomnik, ma Jaworzno, swą nazwę zawdzięczające właśnie drwalom. Na jednym z rond dojazdowych do centrum uwagę zwraca potężna figura rębacza z siekierą na plecach, zmierzającego do rynku, gdzie oczekuje go kolega. Dwaj drwale znajdują się też w herbie Jaworzna. Z kolei w śląskich Żędowicach można zobaczyć drewnianą statuę drwala, a przedstawiciel tego zawodu widnieje też na historycznej pieczęci tej miejscowości.

Swego rodzaju pomnikiem jest Jaskinia Drwali, zwana też Słowiańską, położona na stokach Kilanowskiej Góry nad Duklą. Odkryta w 2003 roku, jest najdłuższą znaną jaskinią Beskidu Niskiego i szóstą co do długości w całych polskich Karpatach fliszowych. Długość jej ciasnych korytarzy przekracza 600 metrów, zaś deniwelacja sięga 24 metrów.

Dziś drwale zajmują się wykonawstwem wszelkich prac leśnych, nie tylko z zakresu pozyskania drewna; sadzą las, zbierają nasiona, pracują szkółkach leśnych, pielęgnują leśne uprawy.

Co roku organizowane są zawody drwali na różnych szczeblach. W Bieszczadach odbywają się one podczas Dnia Żubra i w czasie targów AgroBieszczady. Z kolei rywalizację regionalną co roku przeprowadza Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa, wyłaniając reprezentantów na krajowe zawody.

Wszystkim drwalom, w dniu ich święta, serdeczne życzenia – Darz Bór!

                                               Tekst: Edward Marszałek

                                                           Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie