Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ogień w lesie

Ogień w lesie

Czy w lesie mogę zapalić ognisko?

Ogień w lesie.

Rozpalenie ogniska w lesie nie jest wielce trudną czynnością. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, które mają  działać prewencyjnie i chronić nas oraz przyrodę przed powstaniem pożaru. W lesie i w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy nie wolno posługiwać się otwartym ogniem (również palić papierosów).

A gdzie można zapalić ognisko?

W Nadleśnictwie Cisna wyznaczono szereg miejsc, gdzie bezpiecznie i w pełni legalnie każdy może rozpalić ognisko. Miejsca te znajdują się przy wiatach turystycznych. Znajdziecie tam również przygotowane drewno. Można z niego w pełni korzystać.

Wykaz miejsc ogniskowych w Nadleśnictwie Cisna:

1. Leśnictwo Solinka - wiata turystyczna przy drodze leśnej Żubracze - Solinka - Roztoki. MAPA>>>>

2. Leśnictwo Dołżyca - wiata turystyczna przy wejściu na ścieżkę widokową "Jeleni Skok" MAPA>>>>

3. Leśnictwo Buk - wiata turystyczna przy drodze publicznej Buk - Terka. MAPA>>>>>

4. Leśnictwo Habkowce - wiata turystyczna przy budynku Nadleśnictwa w Cisnej. MAPA>>>>>

5. Leśnictwo Stare Sioło - wiata turystyczna "Przy Oczku Wodnym" - przy drodze leśnej na tzw. Wietnam. MAPA>>>>>

6. Leśnictwo Zawój - wiata turystyczna "Okrąglak" - przy drodze leśnej Kalnica - Polanki (droga do rezerwatu "Sine Wiry"). MAPA>>>>>

7. Leśnictwo Zawój - wiata turystyczna "Nad Wetlinką" - zejście od wiaty "Okrąglak" w kierunku rzeki. MAPA>>>>>

 

Regulacje prawne odnośnie palenia ognisk w lasach możecie znaleźć TUTAJ>>>>>