Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Uznanie za pomnik przyrody następuje na drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna, w obrębie Wetlina znajdują się dwa pomniki przyrody żywej. Jest to okazały jesion wyniosły Fraxinus excelsior rosnący obok budynku administracyjnego dawnego Nadleśnictwa Wetlina, oraz lipa drobnolistna Tilia cordata w leśnictwie Zawój - przy drodze prowadzącej z Kalnicy w kierunku rezerwatu Sine Wiry.

Projektowane pomniki przyrody żywej
Obiekty przyrodnicze zasługujące na ochronę w formie pomników przyrody żywej wyodrębniono na podstawie informacji uzyskanych od pracowników terenowych Służby Leśnej i inwentaryzacji urządzeniowej. Uwzględniono również propozycje z poprzedniego programu ochrony przyrody (aneksu do planu u.l) na lata 2000-2005 oraz dane z planu ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Do objęcia ochroną w formie pomników przyrody żywej, proponuje się 44 obiekty, znajdujące się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (9 na terenie obrębu leśnego Cisna, 35 na terenie obrębu leśnego Wetlina).
Na terenie obrębu Cisna do objęcia ochroną w formie 9 pomników przyrody żywej (8 pomników pojedynczych oraz 1 grupowy, złożony z 5 drzew) proponuje się 13 okazałych drzew. W omawianej grupie znalazły się: 4 jesiony wyniosłe Fraxinus excelsior, 3 buki zwyczajne Fagus sylvatica, 3 lipy drobnolistne Tilia cordata, 2 jodły pospolite Abies alba oraz 1 klon jawor Acer pseudoplatanus.
Najokazalszym drzewem jest lipa w wieku około 140 lat, rosnąca w leśnictwie Habkowce. Drzewo ma 23 m wysokości i 628 cm obwodu pnia na wysokości 1,3 m.
Grupowy pomnik przyrody, zlokalizowany w leśnictwie Habkowce, tworzy 5 drzew - 4 jesiony wyniosłe oraz 1 lipa drobnolistna. Obwody pni tych drzew (na wysokości 1,3 m) zawierają się w przedziale od 301 do 424 cm, a wysokości w zakresie od 23 do 30 m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawody w narciarstwie biegowym "Tropem Wilka"

Zawody w narciarstwie biegowym "Tropem Wilka"

VIII zawody TROPEM WILKA – MEMORIAŁ TOMKA HARTMANA.

W sobotę 12.02.2023r. w Wetlinie, pod majestatycznymi szczytami Smereka i Hnatowego Berda odbyła się VIII edycja zawodów w narciarstwie biegowym Tropem Wilka będącymi jednocześnie II Memoriałem Tomka Hartmana – naszego przedwcześnie zmarłego kolegi, leśnika z Nadleśnictwa Cisna, pomysłodawcy i organizatora pierwszych edycji imprezy.

Na stracie stawiło się prawie 100 zawodników, którzy mieli do pokonania trasę o długości 4,5km (OPEN) oraz nieco ponad 2 km (JUNIOR). Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby trasy były niezbyt trudne, wszak miała być to przede wszystkim świetna zabawa, z nartami w tle. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał gospodarz terenu Nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna Jan Podraza oraz Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Postać Tomka przybliżyła uczestnikom Maria Hartman, która podkreśliła radość i energię wkładaną w organizację pierwszych biegów przez jej męża.

Po oficjalnym otwarciu i przedstawieniu zasad zawodów przyszedł czas na sportowe emocje. Dobrze przygotowana trasa oraz duża ilość świeżego śniegu pozwoliły na rozegranie wyścigu w iście sprinterskim tempie. Ostatecznie wśród juniorów zwyciężyli Wiktor Krawiec z Dołżycy oraz Gabriela Karnat z Ustrzyk Dolnych. Z dłuższą trasa najlepiej poradzili sobie Czesław Łuszcz z Bukowska oraz Katarzyna Szczerbicka z Lutowisk. Pani Katarzyna wygrała również wewnętrzną klasyfikację leśniczek. Najszybszymi leśnikami okazali się Kamil Kubacki z Nadleśnictwa Komańcza, Michał Szczerbicki z Lutowisk oraz reprezentant gospodarzy – Hubert Wierzbicki.

Po dekoracji zwycięzców odbyło się tradycyjne losowanie nagród niespodzianek wśród których był profesjonalny sprzęt sportowy ufundowany przez Nadleśnictwo Cisna, Fundację Bieg Rzeźnika oraz firmę Garmin Polska. Największe emocje towarzyszyły znalezieniu nowego właściciela dla wysokiej klasy zegarka sportowego firmy Garmin.

Kiedy już opadły emocje sportowe rozpoczęła się wspólna zabawa przy ciepłym posiłku i napitku, który najlepiej smakował przy tradycyjnym ognisku. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejną, IX edycję zawodów, która odbędzie się już za rok.

Darz Bór!       

Wyniki TUTAJ>>>>>>>>>>>>>