Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Uznanie za pomnik przyrody następuje na drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna, w obrębie Wetlina znajdują się dwa pomniki przyrody żywej. Jest to okazały jesion wyniosły Fraxinus excelsior rosnący obok budynku administracyjnego dawnego Nadleśnictwa Wetlina, oraz lipa drobnolistna Tilia cordata w leśnictwie Zawój - przy drodze prowadzącej z Kalnicy w kierunku rezerwatu Sine Wiry.

Projektowane pomniki przyrody żywej
Obiekty przyrodnicze zasługujące na ochronę w formie pomników przyrody żywej wyodrębniono na podstawie informacji uzyskanych od pracowników terenowych Służby Leśnej i inwentaryzacji urządzeniowej. Uwzględniono również propozycje z poprzedniego programu ochrony przyrody (aneksu do planu u.l) na lata 2000-2005 oraz dane z planu ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Do objęcia ochroną w formie pomników przyrody żywej, proponuje się 44 obiekty, znajdujące się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (9 na terenie obrębu leśnego Cisna, 35 na terenie obrębu leśnego Wetlina).
Na terenie obrębu Cisna do objęcia ochroną w formie 9 pomników przyrody żywej (8 pomników pojedynczych oraz 1 grupowy, złożony z 5 drzew) proponuje się 13 okazałych drzew. W omawianej grupie znalazły się: 4 jesiony wyniosłe Fraxinus excelsior, 3 buki zwyczajne Fagus sylvatica, 3 lipy drobnolistne Tilia cordata, 2 jodły pospolite Abies alba oraz 1 klon jawor Acer pseudoplatanus.
Najokazalszym drzewem jest lipa w wieku około 140 lat, rosnąca w leśnictwie Habkowce. Drzewo ma 23 m wysokości i 628 cm obwodu pnia na wysokości 1,3 m.
Grupowy pomnik przyrody, zlokalizowany w leśnictwie Habkowce, tworzy 5 drzew - 4 jesiony wyniosłe oraz 1 lipa drobnolistna. Obwody pni tych drzew (na wysokości 1,3 m) zawierają się w przedziale od 301 do 424 cm, a wysokości w zakresie od 23 do 30 m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WYDŁUŻAMY KONSULTACJE WS. MORATORIUM

WYDŁUŻAMY KONSULTACJE WS. MORATORIUM

Lasy Państwowe kontynuują proces konsultacji zmierzający do zachowania i ochrony najcenniejszych obszarów leśnych i zapraszają do opiniowania aktualizacji terenów objętych styczniowym moratorium pozyskania drewna. Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska umożliwiła wznowienie i wydłużenie terminu przyjmowania uwag.

Przypomnijmy – decyzja Minister Klimatu i Środowiska z 8 stycznia br. wprowadziła półroczny zakaz i ograniczenia pozyskiwania drewna w dziewięciu lokalizacjach w kraju. Ograniczenia objęły 94 tys. ha hektarów lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.

W końcu kwietnia minister poleciła Lasom Państwowym przedstawienie aktualizacji terenów objętych moratorium. Polecenie zakładało, by 15 czerwca przedstawić nie tylko propozycję zmian, ale także przeprowadzić i przedstawić raport z konsultacji społecznych. Lasy Państwowe przygotowały propozycję zmian w obszarach objętych moratorium, z założeniem, że nie jest ona mniejsza od tej wskazanej w styczniu br. Krótki termin wyznaczony przez Ministerstwo spowodował jednak, że na zebranie uwag do tej propozycji pozostało ledwie kilka dni. Mimo to w skali całych Lasów Państwowych wpłynęło ich ponad tysiąc.

Nowe zalecenia MKiŚ, które ukazały się w czerwcu pozwalają jednak na wznowienie konsultacji i wydłużenie ich terminu. To dlatego, że obecnie resort oczekuje na raport z konsultacji do końca września.

– Konieczność wydłużenia terminu konsultacji to kwestia podnoszona przez uczestników rozpoczętych już obrad. Nowy termin daje szansę wszystkim, którzy chcą się zapoznać z naszymi propozycjami i przedstawić swoje uwagi. Dlatego zdecydowaliśmy o przedłużeniu konsultacji społecznych. Wznowimy je 15 lipca i przez 21 dni będziemy oczekiwać na kolejne opinie – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Dyrektor podkreśla, że wszystkie uwagi złożone dotychczas pozostają w mocy. Ich treść zostanie opublikowana na stronach internetowych RDLP i nadleśnictw, wraz z materiałami, które będą podlegały konsultacjom.

Organizatorem konsultacji będą regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu, gdyż to na ich terenie zostało wprowadzone moratorium. 15 lipca na stronach RDLP i właściwych nadleśnictw pojawią się materiały, na temat których leśnicy chcą zebrać opinie. Propozycja aktualizacji obszarów objętych moratorium nie będzie się różnić od tej przedstawionej w czerwcu. Jedyna różnica to ujednolicenie sposobu prezentacji danych. W każdym przypadku mają to być:

  1. mapa obszarów ujętych w moratorium z 8 stycznia br.,
  2. mapa z propozycją aktualizacji,
  3. wykaz wydzieleń proponowanej aktualizacji,
  4. uzasadnienie tych zmian.

Na życzenie zainteresowanych Lasy Państwowe udostępnią pliki mapy numerycznej (*.shp) do samodzielnych analiz.

W pierwszych dniach po 15 lipca RDLP zorganizują także spotkania on-line, podczas których omówione zostaną szczegóły dotyczące zmian w poszczególnych obszarach objętych moratorium oraz przebiegu samych konsultacji.

Przyjmowanie uwag zakończy się 4 sierpnia. W ciągu trzech tygodni RDLP ustosunkują się do nich. Zarówno uwagi, jak i stanowisko Lasów Państwowych zostanie opublikowane na stronach internetowych. Raporty z konsultacji zostaną opublikowane i przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska. W oparciu o ten materiał MKiŚ podejmie decyzje co dalszych losów obszarów objętych moratorium.

Styczniowa decyzja o wprowadzeniu moratorium miała zarówno zdecydowanych entuzjastów, jak i zagorzałych krytyków. Dlatego 15 lipca zapraszam wszystkich zainteresowanych, by zapoznali się z naszą propozycją aktualizacji i wypowiedzieli się na jej temat – mówi dyrektor Koss.

W przypadku pytań dotyczących konsultacji, prosimy o kontakt baligrod@krosno.lasy.gov.pl

Harmonogram konsultacji

15 lipca – publikacja propozycji na stronach RDLP i nadleśnictw

do 22 lipca – spotkania online organizowane przez RDLP

4 sierpnia – zakończenie przyjmowania uwag

25 sierpnia – publikacja zgłoszonych uwag i odpowiedzi na nie RDLP

30 września – publikacja raportu z konsultacji

Link do materiałów umieszczonych na BIP RDLP w Krośnie:

https://www.gov.pl/web/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-krosnie/wystapienia-komunikaty-i-ogloszenia