Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w art. 42 definiuje użytki ekologiczne jako: „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej -naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nie użytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania".

Użytki ekologiczne uwzględnia się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i wprowadza do ewidencji gruntów.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna znajduje się 46 użytków ekologicznych (5 na terenie obrębu leśnego Cisna, 41 na terenie obrębu leśnego Wetlina), uznanych stosownymi uchwałami Rady Gminy w Cisnej.
Istniejące użytki ekologiczne to podlegające procesom sukcesji grunty porolne, tereny podmokłe i torfowiskowe, przygrzbietowe łąki borówczyskowe oraz nasłonecznione skarpy. Stanowią one naturalne remizy ptactwa, ostoje zwierzyny, oraz miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin .

Projektowane użytki ekologiczne
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna znajduje się 39 projektowanych użytków ekologicznych (14 na terenie obrębu leśnego Cisna, 25 na terenie obrębu leśnego Wetlina). Wszystkie projektowane użytki ekologiczne ujęte są  Planie Ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Projektowane użytki ekologiczne to głównie ciekawe utwory fizjograficzne (spadziste zbocza, osuwiska, wychodnie skalne), sklasyfikowane jako grunty nieleśne. Pozostałe obiekty stanowią grunty leśne nie zalesione: podlegające procesom sukcesji śródleśne polany oraz tereny podmokłe i bagienne Stanowią one naturalne remizy ptactwa i ostoje zwierzyny, oraz miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BIEG RZEŹNIKA w Nadleśnictwie Cisna

BIEG RZEŹNIKA w Nadleśnictwie Cisna

Już po raz XVI po pięknych trasach Nadleśnictwa Cisna biegali uczestnicy kultowego Biegu Rzeźnika.

Jest już tradycją, że leśnicy z Cisnej pomagają w organizacji Biegu Rzeźnika. Od kiedy patronat nad biegiem objął Dyrektor Generalny Lasów Pańśtwowych, zaangażowanie leśników znacząco wzrosło. Przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo. Setki kilometrów szlaków i ścieżek sprawdzonych i w razie konieczności oczyszczonych z zagrażających drzew. Wybudowane bezpieczne przeprawy przez rzeki, wykoszone i przygotowane miejsca pod tzw. przepaki i punkty żywnościowe to tylko niektóre z zadań wykonywanych przez "ludzi w zielonym". W tym roku poszliśmy jeszcze dalej i zorganizowaliśmy i zaopatrzyliśmy największy punkt żywieniowy w produkty Dobre z Lasu. Szynki z jelenia lub dzika, kabanoski, pasztety, suszone owoce, grzybki czy bijący rekordy popularności sok z brzozy przypadły do gustu biegaczom. W taki upał wydaliśmy ponad 200 litrów wody z sokiem z pigwy, maliny i czarnego bzu. Wszystko oczywiście całkowicie naturalne. Tradycyjnie na koniec festiwalu zorganizowano bieg Dycha na Jeleni Skok w którym wzięło udział prawie 400 osób. Mamy nadzieję, że wszystkim biegaczom dobrze się biegało z leśnikami z Nadleśnictwa Cisna.

Do zobaczenia za rok.

Darz Bór!