Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jan Podraza nowym Nadleśniczym w Cisnej

Jan Podraza nowym Nadleśniczym w Cisnej

W czwartek 7 maja Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, powołała Jana Podrazę na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna. Zastąpił on Władysława Chmurskiego, który złożył rezygnację z tej funkcji. Od 30 marca tymczasowo pełnił te obowiązki Roman Zielonka, zastępca nadleśniczego w tej jednostce.

     Jan Podraza ma 54 lata, jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku i Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracę zawodową w leśnictwie zaczął jako stażysta w Nadleśnictwie Lutowiska i w tejże jednostce przez 30 lat był następnie leśniczym leśnictwa Polana.

- Priorytetem są sprawy międzyludzkie i relacje z otoczeniem jednostki – deklaruje nadleśniczy Podraza. – Będę przykładał dużą wagę do spraw związanych z hodowlą lasu, a także jego udostępnieniem szerszym kręgom społeczeństwa.

Nowy szef Nadleśnictwa Cisna jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Jest znanym działaczem samorządowym i społecznym, obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Gminy Czarna, gdzie radnym jest od dwóch kadencji.

Urodzony w Bieszczadach, wychowany w rodzinie o leśnych tradycjach, mocno zaangażowany w działania na rzecz rozwoju lokalnego. Pasjonują go biegi narciarskie, turystyka, sztuka, literatura i historia, zwłaszcza w wydaniu regionalnym.