Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY

#sprzątaMY

20.09.2019r. w godzinach 11.30 - 13.30, wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej cała Polska sprząta las!!!

Kochani.

Już w ten piątek (20.09.2019r.) w całej Polsce odbędzie się akcja wielkiego sprzątania lasu zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Nadleśnictwo Cisna zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego wysiłku dla naszych lasów. Plan jest następujący:

Czekamy na Was w piątek, w godzinach 11.30-13.30 przy wiacie turystycznej w Cisnej (wejście na ścieżkę widokową "Jeleni Skok"). Zapewniamy worki na śmieci i rękawiczki. Każdego kto do nas dołączy i posprząta choć mały fragment lasu zapraszamy na ognisko i pieczone kiełbaski. Miejsce zbiórki, poboru sprzetu i ogniska jest zaznaczone na mapie.

Na wszelkie pytania chętnie odpowiedzą koordynatorzy akcji w Nadleśnictwie Cisna:

Mateusz Świerczyński - tel: 539 936 705; mail: mateusz.swierczynski@krosno.lasy.gov.pl

Justyna Kozubek - tel: 668 036 977; mail: justyna.kozubek@krosno.lasy.gov.pl

 

No to co - #sprzątaMY?