Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Uznanie za pomnik przyrody następuje na drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna, w obrębie Wetlina znajdują się dwa pomniki przyrody żywej. Jest to okazały jesion wyniosły Fraxinus excelsior rosnący obok budynku administracyjnego dawnego Nadleśnictwa Wetlina, oraz lipa drobnolistna Tilia cordata w leśnictwie Zawój - przy drodze prowadzącej z Kalnicy w kierunku rezerwatu Sine Wiry.

Projektowane pomniki przyrody żywej
Obiekty przyrodnicze zasługujące na ochronę w formie pomników przyrody żywej wyodrębniono na podstawie informacji uzyskanych od pracowników terenowych Służby Leśnej i inwentaryzacji urządzeniowej. Uwzględniono również propozycje z poprzedniego programu ochrony przyrody (aneksu do planu u.l) na lata 2000-2005 oraz dane z planu ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Do objęcia ochroną w formie pomników przyrody żywej, proponuje się 44 obiekty, znajdujące się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (9 na terenie obrębu leśnego Cisna, 35 na terenie obrębu leśnego Wetlina).
Na terenie obrębu Cisna do objęcia ochroną w formie 9 pomników przyrody żywej (8 pomników pojedynczych oraz 1 grupowy, złożony z 5 drzew) proponuje się 13 okazałych drzew. W omawianej grupie znalazły się: 4 jesiony wyniosłe Fraxinus excelsior, 3 buki zwyczajne Fagus sylvatica, 3 lipy drobnolistne Tilia cordata, 2 jodły pospolite Abies alba oraz 1 klon jawor Acer pseudoplatanus.
Najokazalszym drzewem jest lipa w wieku około 140 lat, rosnąca w leśnictwie Habkowce. Drzewo ma 23 m wysokości i 628 cm obwodu pnia na wysokości 1,3 m.
Grupowy pomnik przyrody, zlokalizowany w leśnictwie Habkowce, tworzy 5 drzew - 4 jesiony wyniosłe oraz 1 lipa drobnolistna. Obwody pni tych drzew (na wysokości 1,3 m) zawierają się w przedziale od 301 do 424 cm, a wysokości w zakresie od 23 do 30 m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o zakupie lasów i gruntów do zalesienia.

Ogłoszenie o zakupie lasów i gruntów do zalesienia.

Ogłoszenie o zakupie lasów i gruntów do zalesienia.

 

Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Cisna informuje, że jest zainteresowane nabyciem działek leśnych1) oraz przeznaczonych do zalesienia2), spełniających, co najmniej, jedno z poniższych kryteriów:

  1. Bezpośrednio przylegających do gruntów w zarządzie Lasów Państwowych – dłuższym lub więcej niż jednym bokiem albo łączących kompleksy leśne ze sobą lub z drogami publicznymi;
  2. Stanowiących samodzielne jednostki gospodarowania, tj. nieruchomości o leśnym charakterze z faktycznym i prawnym dostępem do dróg publicznych;

umożliwiających prowadzenie na tych nieruchomościach racjonalnej gospodarki leśnej.

Oferta dotyczy nieruchomości położonych na terenie gmin: Cisna, części gmin Solina, Czarna 3.

Podmioty zainteresowane ofertą, proszone są o kontakt na adres poczty elektronicznej: cisna@krosno.lasy.gov.pl lub bezpośrednio z pracownikiem merytorycznym: Piotrem Mickosiem, tel: 575 677 599, e-mail: piotr.mickos@krosno.lasy.gov.pl

 

Informacje dodatkowe:

 

Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości, wymaga uprzedniego uzyskania zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Nabycie może nastąpić za cenę ustaloną w wyniku negocjacji, nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego4).

Ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu art.66 kodeksu cywilnego.

 

Jan Podraza
Nadleśniczy

 

1)   Oznaczone  jako lasy w prowadzonej przez starostę ewidencji gruntów i budynków.

2)   Grunty przeznaczone do zalesienia określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, tekst. Jedn. Dz.U.2021.1275 ze zm.).

3) Właściwe nadleśnictwo, ze względu na położenie nieruchomości, można ustalić na mapie interaktywnej (https://www.bdl.lasy.gov.pl).

4)  Art. 37 ust. 3 i 5 ustawy o lasach.