Wydawca treści
Zanocuj w lesie - zawieszony do odwołania
Szanowni Państwo, mając na uwadze bezpieczeństwo publiczne, pragniemy poinformować, że z dniem 01.03.2022 r. zawieszamy do odwołania program "Zanocuj w Lesie" na terenie będącym w zarządzie terytorialnym RDLP w Krośnie. Przepraszamy za niedogodności.
Obszar LKP „Lasy Bieszczadzkie” w ramach programu „Zanocuj w lesie”
Niezmiernie nam miło, że zamierzasz spędzić noc w samym środku Bieszczadów.
Pamiętaj, jesteś w krainie zwierząt i roślin. Prosimy Cię, zachowuj się tak, aby nikt i nic przez Ciebie nie ucierpiało. Najlepiej będzie, jeśli nie zostawisz po sobie najmniejszego śladu ;)
Pamiętaj, w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotykając się z nimi zachowuj ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników, gdzie ograniczona jest widoczność, jak również okolic jaskiń czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy, szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę z młodymi może być bardzo niebezpieczne.
Na obszarze LKP „Lasy Bieszczadzkie” możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK”, dzięki której, nawet w takim przypadku będziesz mógł wezwać pomoc.
Z uwagi na położenie nadleśnictwa w strefie nadgranicznej, przy korzystaniu z obszaru wyznaczonego do Programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.
Mapa poglądowa obszaru jest TUTAJ>>>>>>
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl
[link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android)
lub
[https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] (iPhone),
z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl]
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres elwira.plata@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Elwira Plata-Firlej tel: 608 086 244; mail: elwira.plata@krosno.lasy.gov.pl
Materiały do pobrania:
Decyzja Nadleśniczego >>>>>>>>>
Wzór zgłoszenia noclegu >>>>>>>>>>>>>>>
Nadleśnictwo Cisna przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Cisna należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.
Jeśli chcecie się podzielić z nami Waszymi odczuciami dotyczacymi programu "Zanocuj w lesie" zapraszamy do wypełnienia ankiety TUTAJ>>>>>>
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ogień w lesie
Ogień w lesie
Czy w lesie mogę zapalić ognisko?
Ogień w lesie.
Rozpalenie ogniska w lesie nie jest wielce trudną czynnością. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, które mają działać prewencyjnie i chronić nas oraz przyrodę przed powstaniem pożaru. W lesie i w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy nie wolno posługiwać się otwartym ogniem (również palić papierosów).
A gdzie można zapalić ognisko?
W Nadleśnictwie Cisna wyznaczono szereg miejsc, gdzie bezpiecznie i w pełni legalnie każdy może rozpalić ognisko. Miejsca te znajdują się przy wiatach turystycznych. Znajdziecie tam również przygotowane drewno. Można z niego w pełni korzystać.
Wykaz miejsc ogniskowych w Nadleśnictwie Cisna:
1. Leśnictwo Solinka - wiata turystyczna przy drodze leśnej Żubracze - Solinka - Roztoki. MAPA>>>>
2. Leśnictwo Dołżyca - wiata turystyczna przy wejściu na ścieżkę widokową "Jeleni Skok" MAPA>>>>
3. Leśnictwo Buk - wiata turystyczna przy drodze publicznej Buk - Terka. MAPA>>>>>
4. Leśnictwo Habkowce - wiata turystyczna przy budynku Nadleśnictwa w Cisnej. MAPA>>>>>
5. Leśnictwo Stare Sioło - wiata turystyczna "Przy Oczku Wodnym" - przy drodze leśnej na tzw. Wietnam. MAPA>>>>>
6. Leśnictwo Zawój - wiata turystyczna "Okrąglak" - przy drodze leśnej Kalnica - Polanki (droga do rezerwatu "Sine Wiry"). MAPA>>>>>
7. Leśnictwo Zawój - wiata turystyczna "Nad Wetlinką" - zejście od wiaty "Okrąglak" w kierunku rzeki. MAPA>>>>>
Regulacje prawne odnośnie palenia ognisk w lasach możecie znaleźć TUTAJ>>>>>