Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

Usytuowanie Nadleśnictwa w Programie Natura 2000. Teren Nadleśnictwo Cisna położony jest w zasięgu obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczonym na podstawie Załącznika I do Dyrektywy Ptasiej (dyrektywa Rady 79/409/EWG zmodyfikowana dyrektywą94/24/EWG o ochronie dziko żyjących ptaków) o nazwie Bieszczady i kodzie PLC 180001.

Został on określony Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Powierzchnia obszaru wynosi 107 317,90 ha, a sprawującym nadzór jest wojewoda podkarpacki.
Teren Nadleśnictwa położony jest także w granicach projektowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk (SOO), wyodrębnionego na podstawie Załącznika I i II Dyrektywy Siedliskowej (dyrektywa Rady 1992/43/EWG zmodyfikowana dy-rektywą97/62/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory). Nazwa, kod i powierzchnia projektowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk są identyczne jak obszaru specjalnej ochrony ptaków, a ich granice w całości się pokrywają.

Obszary Natura 2000
Mając na uwadze zachowanie szczególnie cennych i zagrożonych wyginięciem składników lokalnych biocenoz oraz zachowanie różnorodności biologicznej danego regionu biogeograficznego, obejmuje się go ochroną w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000 (art. 26 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).
Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje:
•    Obszary Specjalnej Ochrony (OSO), wyznaczone na podstawie Dyrektywy Rady w sprawie ochrony dzikich ptaków, dla ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w granicach którego ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju;
•    Specjalne Obszary Ochrony (SOO), wyznaczone na podstawie Dyrektywy Siedliskowej w celu trwałej ochrony siedlisk przyrodniczych albo populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, albo w celu odtworzenia właściwego stanu siedlisk lub stanu tych populacji.
Wyznaczenie obszaru Natura 2000, zmiana jego granic lub likwidacja następuje w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska. Nadleśnictwo Cisna leży w granicach 2 obszarów sieci Natura 2000:
•    ustanowionego obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) o nazwie „Bieszczady" (kod PLC 180001)
•    proponowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk (SOO) o identycznej nazwie i kodzie. Granice obydwu obszarów pokrywają się w całości.

Obszar specjalnej ochrony ptaków „Bieszczady" (kod obszaru PLC 180001)
Obszar ten został wyznaczony (wśród innych obszarów tego typu) Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków. Obejmuje powierzchnię 111519,50 ha na terenie gmin: Czarna, Lutowiska, Komańcza, Zagórz, Baligród, Cisna i Solina.
Standardowy Formularz Danych opracowany w marcu 2001 r. i zaktualizowany we wrześniu 2008 r. określa obszar jako ostoję ptasią o randze europejskiej E77. Wśród 150 gniazdujących tu gatunków ptaków , 38 wymieniono w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej, a 13 w Polskiej Czerwonej Księdze gatunków ginących i zagrożonych.
Projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk „Bieszczady" (kod obszaru PLC 180001)
Obszar ten został zaproponowany w kwietniu 2004 r. jako OZW (obszar o znaczeniu wspólnotowym) i zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej jako OZW w styczniu 2008 r. Dla obszaru nie został opracowany dotąd plan ochrony.
Celem jego wyznaczenia jest trwała ochrona siedlisk przyrodniczych spośród wymienionych w Załączniku I oraz ochrona gatunków (i ich siedlisk) spośród wymienionych w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. Przedmiotami ochrony są tu siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt i roślin wymienione w SDF z oceną ogólną A, B lub C.
Większość typów siedlisk otrzymało ocenę ogólną A (11 typów). Ocenę B otrzymało 6 typów, a ocenę C 5 typów.
Pod względem powierzchniowym przeważają siedliska leśne (ok. 62% ogólnej powierzchni wszystkich siedlisk), najliczniej reprezentowanym typem siedliska jest żyzna buczyna (50% udziału).
Obszar stanowi jedną z najwartościowszych w Europie ostoi fauny puszczańskiej ze wszystkimi dużymi drapieżnikami (niedźwiedź, wilk, ryś). Występują tu liczne populacje wydry, węża Eskulapa i traszki karpackiej (endemit karpacki) oraz jedna z pięciu wolno żyjących populacji żubra. W faunie wodnej występuje około 700 gatunków zamieszkujących siedliska wodne i około 300 gatunków ziemnowodnych, wśród których 24 to endemity karpackie. Polska część Bieszczadów, zamieszkana przez wszystkie gatunki endemiczne północno-wschodniego regionu Karpat, stanowi zarazem zachodnią granicę ich zasięgu.
Bogata jest również flora roślin naczyniowych (1100 gatunków), obejmują-ca wiele rzadkich, chronionych prawnie gatunków. Występują tu najliczniejsze w Polsce populacje dzwonka piłkowanego i tocji karpackiej oraz 7 gatunków endemitów wschodniokarpackich. Wyjątkowo bogata jest bryoflora (około 1000 gatunków). Łącznie w omawianym obszarze stwierdzono występowanie 31 gatunków (w tym 5 priorytetowych) z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej.
Gatunki fauny i flory wymienione w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG występujące na terenie projektowanego SOOS "Bieszczady".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawody w narciarstwie biegowym "Tropem Wilka"

Zawody w narciarstwie biegowym "Tropem Wilka"

VIII zawody TROPEM WILKA – MEMORIAŁ TOMKA HARTMANA.

W sobotę 12.02.2023r. w Wetlinie, pod majestatycznymi szczytami Smereka i Hnatowego Berda odbyła się VIII edycja zawodów w narciarstwie biegowym Tropem Wilka będącymi jednocześnie II Memoriałem Tomka Hartmana – naszego przedwcześnie zmarłego kolegi, leśnika z Nadleśnictwa Cisna, pomysłodawcy i organizatora pierwszych edycji imprezy.

Na stracie stawiło się prawie 100 zawodników, którzy mieli do pokonania trasę o długości 4,5km (OPEN) oraz nieco ponad 2 km (JUNIOR). Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby trasy były niezbyt trudne, wszak miała być to przede wszystkim świetna zabawa, z nartami w tle. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał gospodarz terenu Nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna Jan Podraza oraz Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Postać Tomka przybliżyła uczestnikom Maria Hartman, która podkreśliła radość i energię wkładaną w organizację pierwszych biegów przez jej męża.

Po oficjalnym otwarciu i przedstawieniu zasad zawodów przyszedł czas na sportowe emocje. Dobrze przygotowana trasa oraz duża ilość świeżego śniegu pozwoliły na rozegranie wyścigu w iście sprinterskim tempie. Ostatecznie wśród juniorów zwyciężyli Wiktor Krawiec z Dołżycy oraz Gabriela Karnat z Ustrzyk Dolnych. Z dłuższą trasa najlepiej poradzili sobie Czesław Łuszcz z Bukowska oraz Katarzyna Szczerbicka z Lutowisk. Pani Katarzyna wygrała również wewnętrzną klasyfikację leśniczek. Najszybszymi leśnikami okazali się Kamil Kubacki z Nadleśnictwa Komańcza, Michał Szczerbicki z Lutowisk oraz reprezentant gospodarzy – Hubert Wierzbicki.

Po dekoracji zwycięzców odbyło się tradycyjne losowanie nagród niespodzianek wśród których był profesjonalny sprzęt sportowy ufundowany przez Nadleśnictwo Cisna, Fundację Bieg Rzeźnika oraz firmę Garmin Polska. Największe emocje towarzyszyły znalezieniu nowego właściciela dla wysokiej klasy zegarka sportowego firmy Garmin.

Kiedy już opadły emocje sportowe rozpoczęła się wspólna zabawa przy ciepłym posiłku i napitku, który najlepiej smakował przy tradycyjnym ognisku. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejną, IX edycję zawodów, która odbędzie się już za rok.

Darz Bór!       

Wyniki TUTAJ>>>>>>>>>>>>>