Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
LEŚNY WEEKEND W SANOKU
LEŚNY WEEKEND W SANOKU
Serdecznie zapraszamy na weekend leśnych atrakcji, który odbędzie się w dniach 13-14 lipca w Sanoku. Wydarzenie organizowane z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.
W sobotę 13 lipca o godzinie 10:00 odbędą się XVIII Regionalne Zawody Drwali na terenie obiektów MOSiR w Sanoku. Na miejscu przewidziano atrakcje i konkursy dla widzów oraz stoiska edukacyjne Lasów Państwowych i firm sponsorskich.
Drwale będą rywalizować ze sobą w pięciu konkurencjach: ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność, okrzesywanie.
Z kolei w niedzielę 14 lipca na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w godzinach 9:00-18:00 odbędzie się „Leśny piknik”, w którego programie przewidziano: stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, konkursy, gry i zabawy, projekcję filmu “Loret – leśnik z charakterem” (seanse w godzinach 10:00-15:00; ostatni seans o godz. 14:00), stoisko wykonywania gontów. Od piątku do niedzieli będzie można także zobaczyć rzeźbiarza podczas wykonywania rzeźby plenerowej.
W niedzielne popołudnie na scenie amfiteatru Muzeum Budownictwa Ludowego wystąpią: Zespół Sygnalistów „Echo Karpat” (15:00), Trio Kremenaros (15:30) oraz Paweł Orkisz z zespołem (17:00).
Tekst: Edward Marszałek