Asset Publisher
Pomniki przyrody
Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.
Uznanie za pomnik przyrody następuje na drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna, w obrębie Wetlina znajdują się dwa pomniki przyrody żywej. Jest to okazały jesion wyniosły Fraxinus excelsior rosnący obok budynku administracyjnego dawnego Nadleśnictwa Wetlina, oraz lipa drobnolistna Tilia cordata w leśnictwie Zawój - przy drodze prowadzącej z Kalnicy w kierunku rezerwatu Sine Wiry.
Projektowane pomniki przyrody żywej
Obiekty przyrodnicze zasługujące na ochronę w formie pomników przyrody żywej wyodrębniono na podstawie informacji uzyskanych od pracowników terenowych Służby Leśnej i inwentaryzacji urządzeniowej. Uwzględniono również propozycje z poprzedniego programu ochrony przyrody (aneksu do planu u.l) na lata 2000-2005 oraz dane z planu ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Do objęcia ochroną w formie pomników przyrody żywej, proponuje się 44 obiekty, znajdujące się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (9 na terenie obrębu leśnego Cisna, 35 na terenie obrębu leśnego Wetlina).
Na terenie obrębu Cisna do objęcia ochroną w formie 9 pomników przyrody żywej (8 pomników pojedynczych oraz 1 grupowy, złożony z 5 drzew) proponuje się 13 okazałych drzew. W omawianej grupie znalazły się: 4 jesiony wyniosłe Fraxinus excelsior, 3 buki zwyczajne Fagus sylvatica, 3 lipy drobnolistne Tilia cordata, 2 jodły pospolite Abies alba oraz 1 klon jawor Acer pseudoplatanus.
Najokazalszym drzewem jest lipa w wieku około 140 lat, rosnąca w leśnictwie Habkowce. Drzewo ma 23 m wysokości i 628 cm obwodu pnia na wysokości 1,3 m.
Grupowy pomnik przyrody, zlokalizowany w leśnictwie Habkowce, tworzy 5 drzew - 4 jesiony wyniosłe oraz 1 lipa drobnolistna. Obwody pni tych drzew (na wysokości 1,3 m) zawierają się w przedziale od 301 do 424 cm, a wysokości w zakresie od 23 do 30 m.
Asset Publisher
Leśnicy uratowali niedźwiadka
Leśnicy uratowali niedźwiadka
Leśnicy z Nadleśnictwa Cisna razem z GOPR-owcami uratowali małą niedźwiedzicę.
Już od kilku dni docierały do nas niepokojące sygnały o kilkukrotnym zaobserwowaniu samotnego, małego niedźwiadka błąkającego się w pobliżu drogi na Komańczę. Niestety, mimo wzmożonych obserwacji, nie udało nam się spotkać nic, co potwierdziłoby te sygnały. Aż do dzisiaj, kiedy około 15 dostaliśmy telefon od zaprzyjaźnionego GOPR-owca Janka Kozy, że właśnie mały miś wyskoczył mu na drogę. Natychmiast ruszyliśmy na miejsce zdarzenia, gdzie ujrzeliśmy smutny widok: malutki, wychudzony niedźwiadek, który nie uciekał na widok ludzi i trzęsąc się leżał na trawie. Gorąca linia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu utwierdziła nas w przekonaniu, że maluch nie poradzi sobie bez naszej pomocy. Razem z GOPR-owcami złapaliśmy niedźwiadka i przetransportowaliśmy go do specjalistów w Przemyślu. Okazało się, że to mała, dwumiesięczna niedźwiedzica, ważąca nieco ponad 3 kg, bardzo osłabiona i wychudzona. Na szczęście natychmiast otrzymała profesjonalną opiekę i pod kroplówkami odzyskuje siły. Lekarze potwierdzili, że bez naszej pomocy, niedługo padłaby z głodu i zmęczenia. Nie wiemy, dlaczego mały miś błąkał się samotnie przy drodze i gdzie jest jego mama, ale mamy nadzieję, że wkrótce odzyska siły i będzie mógł zostać zwrócony bieszczadzkiej kniei, gdzie jest jego miejsce…