Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Uznanie za pomnik przyrody następuje na drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna, w obrębie Wetlina znajdują się dwa pomniki przyrody żywej. Jest to okazały jesion wyniosły Fraxinus excelsior rosnący obok budynku administracyjnego dawnego Nadleśnictwa Wetlina, oraz lipa drobnolistna Tilia cordata w leśnictwie Zawój - przy drodze prowadzącej z Kalnicy w kierunku rezerwatu Sine Wiry.

Projektowane pomniki przyrody żywej
Obiekty przyrodnicze zasługujące na ochronę w formie pomników przyrody żywej wyodrębniono na podstawie informacji uzyskanych od pracowników terenowych Służby Leśnej i inwentaryzacji urządzeniowej. Uwzględniono również propozycje z poprzedniego programu ochrony przyrody (aneksu do planu u.l) na lata 2000-2005 oraz dane z planu ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Do objęcia ochroną w formie pomników przyrody żywej, proponuje się 44 obiekty, znajdujące się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (9 na terenie obrębu leśnego Cisna, 35 na terenie obrębu leśnego Wetlina).
Na terenie obrębu Cisna do objęcia ochroną w formie 9 pomników przyrody żywej (8 pomników pojedynczych oraz 1 grupowy, złożony z 5 drzew) proponuje się 13 okazałych drzew. W omawianej grupie znalazły się: 4 jesiony wyniosłe Fraxinus excelsior, 3 buki zwyczajne Fagus sylvatica, 3 lipy drobnolistne Tilia cordata, 2 jodły pospolite Abies alba oraz 1 klon jawor Acer pseudoplatanus.
Najokazalszym drzewem jest lipa w wieku około 140 lat, rosnąca w leśnictwie Habkowce. Drzewo ma 23 m wysokości i 628 cm obwodu pnia na wysokości 1,3 m.
Grupowy pomnik przyrody, zlokalizowany w leśnictwie Habkowce, tworzy 5 drzew - 4 jesiony wyniosłe oraz 1 lipa drobnolistna. Obwody pni tych drzew (na wysokości 1,3 m) zawierają się w przedziale od 301 do 424 cm, a wysokości w zakresie od 23 do 30 m.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC

Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC

Na początku marca na terenie RDLP w Krośnie miał miejsce cykl spotkań kierownictwa i pracowników RDLP z krajowymi reprezentantami FSC. W jego ramach przeprowadzono też warsztaty informacyjne przedstawiające przejściowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC dla Polski.

Nowy standard gospodarki leśnej FSC dla Polski został opublikowany w połowie ubiegłego roku i od tego czasu organizacja FSC prowadzi warsztaty dla zarządców lasów, którzy chcą zapoznać się z treścią standardu. Wśród szkolonych do tej pory były zarówno organizacje posiadające certyfikat jak i te, które planują rozpoczęcie procesu ubiegania się o niego.

RDLP w Krośnie znajduje się w tej drugiej grupie, stąd też zainteresowanie Nadleśnictw było duże. Dwudniowe warsztaty, które prowadził koordynator FSC Polska ds. leśnictwa Marek Rzońca dla przedstawicieli Nadleśnictw, naznaczone były sporą ilością pytań i ożywionymi dyskusjami. I dobrze, ponieważ to pozwoli nam właściwie przygotować się do procesu certyfikacji.

Cykl warsztatów zakończyliśmy spotkaniem w siedzibie RDLP podczas którego  Marian Pigan  - Dyrektor RDLP w Krośnie oraz Karolina Tymorek – Dyrektorka FSC Polska wraz ze swoimi zespołami rozmawiali o procedurze certyfikacji, ramach normatywnych i możliwościach certyfikacji FSC dla krośnieńskiej dyrekcji.